PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=151644}
6,9 7 681
ocen
6,9 10 1 7681
5,9 8
ocen krytyków
Persona non grata
powrót do forum filmu Persona non grata

Jak zrecenzować film posiadający dobry scenariusz, grę aktorską stojącą na wysokim poziomie i sprawną reżyserię, który jednak ani nie chwycił cię za gardło, ani nie wzbudził w tobie niechęci czy nawet odruchów wymiotnych związanych z twoim zdaniem pewnym przecenieniem przez krytyków i co bardziej wybrednych widzów? Przed takim dylematem stoję pisząc recenzję najnowszego filmu Krzysztofa Zanussiego, ?Persony non grata?.

Głównym bohaterem owego filmu jest Wiktor Leszczyński (Zbigniew Zapasiewicz), ambasador Polski w Urugwaju, który po śmierci żony, Heleny (Halina Golanko), próbuje się dowiedzieć, czy miała ona romans z ich rosyjskim przyjacielem, Olegiem (Nikita Michałkow). Poza tym jego myśli zaprzątają inne sprawy: pilotowanie transakcji zbrojeniowej, a także godzenie się z własną sytuacją życiową?

Jak już wspomniałam na początku, ?Persona non grata? nie wzbudziła we mnie żadnych specjalnych emocji. Mimo przedstawienia wielu wątków, z których każdy moim skromnym zdaniem może zasługiwać na dokładne przeanalizowanie, pozostawiły mnie wobec filmu obojętną niczym św. Szymon Słupnik z wiersza Grochowiaka na gwałty i morderstwa wokół niego się dziejące. Wszelkie wydarzenia towarzyszące Wiktorowi (poza uśpieniem psa) nie wpływały na mnie w żaden szczególny sposób, choć muszę przyznać, że pewną sympatię do bohatera poczułam i życzyłam mu, aby ułożyło mu się jak najlepiej.

Na uwagę zasługuje bardzo dobra gra aktorów, zwłaszcza Jerzego Stuhra i Zapasiewicza, a także Marii Bekker w roli Oksany, która jak na początkującą aktorkę poradziła sobie ze swoją rolę zadziwiająco dobrze.

Mimo tego, iż Zanussiemu nie udało się nawiązać ze mną specyficznej więzi między reżyserem a widzem, która w znaczny sposób wpływa na odbiór przez tego drugiego filmu, uważam ?Personę non grata? za film dobry.

Ocena ogólna filmu: 7/10.

To jest recenzja mojego autorstwa. Inne możesz zobaczyć na stronie www.mojekino.info . A może sam chciałbyś zacząć pisać na tej stronie? W takim razie zarejestruj się i daj znać na Forum!

ocenił(a) film na 8
Gladka

Brawo, brawo!! Pierwszorzędny portal filmowy...w którym, dodajmy, kultowa polska komedia "Nie lubię poniedziałku" widnieje pod tytułem "Nie lubię poniedziałków" Jedyne co mi się nasuwa na myśl to wciśnięcie krzyżyka w prawym górnym rogu okna. Ale dziękuję serdecznie za zaproszenie!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones