Daniel Olbrychski

Daniel Marcel Olbrychski

7,7
37 702 oceny gry aktorskiej
powrót do forum osoby Daniel Olbrychski

potrafi posługiwać się biegle co najmniej 8 językami.

Gra w Polsce, Francji, Rosji, Węgrach, Niemczech, Grecji, Włoszech, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Austrii, Szwajcarii, USA, Kanadzie, Hiszpanii, Belgii, Portugalii, Finlandii, Gruzji, Białorusi, Czechach, Słowacji, dawnym RFN i ZSRR. i to nie małe epizodziki tylko co najmniej pierwszoplanowe postacie w filmach znanych reżyserów.
Nie wymyśliłem sobie tych krajów tylko szczegółowo przejrzałem jego filmografie.

To jedyny polski aktor, o którym można powiedzieć "gwiazda na skale Europy jak nie świata"

Dorobek polski jest nam znany wystarczy trylogia Hofmana i filmy Wajdy (około 15) i Morgensterna, Kieślowskiego, Zanussiego

Oprócz filmów fabularnych ma też prawie 50 spektaklów w teatrze TV.

Jedyny zarzut to ostatniego czasu trochę za dużo tych telenowel i wchodzenia w świat polityki...

lukasz78902

:) Trochę statystyk przydaje się po pudelkach.

lukasz78902

O tak!
w BRZEZINIE był dla mnie najbardziej przejmujący i jednocześnie niepokojący. W scenie gdy zrozpaczony po utracie żony zaczyna potrząsać córeczką, nie wiadomo czy świadomie, czy w napadzie szału jest absolutnie genialny. Takiego poziomu aktorstwa sięgnął w moim mniemaniu jeszcze kilka razy:

"KRAJOBRAZ PO BITWIE" Wajdy - zaskakująco słaby fizycznie i psychicznie przekonuje w roli Borowskiego.
"WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ" Wajdy - jako niechciany następca Cybulskiego. Wielki aktor, ale nie chcący przyjąć spuścizny po CYBULSKIM. Kapitalna rola. OLBRYCHSKI walczy o swoją TOŻSAMOŚĆ i wygrywa. Scena gdy biegnie pośród koni po prostu piękna.
"ZIEMIA OBIECANA" - to już prawdziwy samograj. BRAWURA WARTA KAŻDEGO OSCARA. To jak Olbrychski mówi "A jak ja mam zareagować na taką potwarz" zdradzanemu mężowi. Jak cynicznie kpi z widzów w teatrze, jak odmawia pomocy Andrzejowi Łapickiemu. MAJSTERSZTYK.
NAJLEPSZY AKTOR POLSKIEGO KINA, BO POKAZAŁ WIDZOM CO TO ZNACZY ROZWÓJ AKTORSKI.
Filmy pozwalają śledzić zmianę, bogactwo warsztatu.
Aktor wszechstronny.
Szkoda, że większość pamięta go z trylogii. Bo choć zgrał w niej wspaniale, prawdziwy pazur pokazał właśnie w:
"BRZEZINIE"
"WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ"
"KRAJOBRAZIE PO BITWIE".

lukasz78902

http://www.filmweb.pl/person/Daniel+Olbrychski-270/discussion/Olbrychski+a+język i+obce+-+podsumowanie-2787273

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones